П Р Е П О Р У Ч У Ј Е М ОУдружење Србије за Целијакију celijakija.rs Пројекат "Развој палијативног збрињавања у Србији" www.palliativecareserbia.com Пројекат "Унапређење положаја корисника резиденцијалних установа са интелектуалним и менталним потешкоћама, кроз стварање услова за њихово укључивање у друштво и локалну заједницу" (Отворени загрљај) otvorenizagrljaj.rs
25.11.2010. Важне припремне радње за опсежне ИТ активности у оквиру пројеката РЗС-ДФ и ДИЛС Класични здравствени картони пацијената ће ускоро бити замењени електронским здравственим картонима (ЕЗК). Да би помогла остваривању овог циља, ИКТ јединица ангажована на пројектима “Развој здравства Србије - Додатно финансирање” (РЗС-ДФ) и “Пружање унапређених услуга на локалном нивоу” (ДИЛС) је током 2010. године прешла више од 10.000 километара и испитала стање ИТ опреме у 158 домова здравља и 39 болница (18 болница које су укључене у РЗС-ДФ, 19 оних укључених у ИПА пројекат, и две болнице које ће болнички информациони систем добити улагањем средстава из ова два пројекта).
До краја 2010, почеће испорука ИТ опреме из ДИЛС пројекта за све домове здравља, и то: преко 200 сервера, више од 5.200 радних станица, 2.600 штампача, 1.300 бар-код читача и остале ИТ опреме, а уз то ће све удаљене амбуланте бити повезане са централним зградама домова здравља којима припадају (преко 1.800 амбуланти).
|
Улога здравственог система у заштити деце је стварање окружења у коме сви преузимају одговорност како би се обезбедила средина у којој је свако дете заштићено од злостављања и занемаривања. Министарство здравља Републике Србије је, у априлу 2009. године, усвојило „Посебни протокол система здравствене заштите за заштиту деце од злостављања и занемаривања“, у којем се јасно дефинишу улоге и одговорности здравствених радника, као и механизми сарадње установа и институција из различитих сектора у превенцији и заштити деце од злостављања.
Монографија „Приручник за примену Посебног протокола система здравствене зашите за заштиту деце од злостављања и занемаривања“ представља изузетно значајан допринос унапређењу превенције и заштите деце од злостављања и занемаривања у нашој средини. Настао је из потребе да се стручњацима који раде непосредно са децом и младима у систему здравствене заштите обезбеде неопходне информације и упутства за спровођење Посебног протокола система здравствене заштите. Приручник је намењен, првенствено, стручњацима који раде у систему здравствене заштите (лекарима, медицинским сестрама, психолозима, социјалним радницима, дефектолозима, педагозима), а циљ му је да помогне да ови стручњаци лакше препознају ризике од злостављања и занемаривања деце и да им се пруже јасна упутства за спровођење поступака за спречавање и заштиту деце у ситуацијама када постоји сумња да је неко дете изложено злостављању и/или занемаривању. Прилози: |