 Данас се у организацији Министарства здравља Републике Србије и Светске здравствене организације, канцеларије у Србији, одржава Конференција "Здравље Рома - достигнућа, перспективе и изазови" на којој су присутни представници Владе Републике Србије, девет земаља окупљених око иницијативе "Декада за инклузију Рома", Светске здравствене организације, националних и међународних институција и агенција заинтересованих за унапређење здравља Рома. Декада за инклузију Рома (2005-2015) је међународна иницијатива, прва те врсте, у оквиру које су се владе Централне и Југоисточне Европе (Чешка, Словачка, Мађарска, Хрватска, Србија, Црна Гора, Македонија, Бугарска и Румунија) обавезале да, у регионалним оквирима, делују на унапређивању социо-економског статуса и инклузији Рома. Ова иницијатива окупља Владе, међувладина тела и невладине организације, укључујући и цивилне организације  Рома. Декада за инклузију Рома обухвата приоритетне области: образовање, здравље, становање и запошљавање. Све земље учеснице Декаде усвојиле су националне планове рад у којима су одређени циљеви и индикатори за сваку од приоритетних области. На данашњој коференцији говорило се о ефикасној и активној политици за унапређење здравља и здравствене заштите Рома, спроведеним активностима, резултатима, али и циљевима и даљим плановима, уз драгоцену размену искустава.
УНАПРЕЂЕЊЕ ЗДРАВЉА И ЗДРАВСТВЕНЕ ЗАШТИТЕ РОМА РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ
Влада Републике Србије је 2005. године усвојила Акциони план унапређења здравља Рома који садржи: истраживање стања здравља Рома, осигурање примене системских закона, побољшање здравствене заштите ромске популације и животног окружења у ромским насељима.
Усвојена је Стратегија за унапређење положаја Рома у Републици Србији 2009. године, која обухвата области: здравствена заштита, образовање, услови становања, запошљавање, расељена лица, повратак по основу споразума о реадмисији, лични документи, социјално осигурање и социјална заштита, положај жена, култура, дискриминација и сродна питања. Ова стратегија садржи и Акциони план (2009-2015) за унапређење здравља Рома са дефинисанима циљевима:
- утврђивање здравственог стања Рома
- побољшање остваривања права Рома на здравствену заштиту
- побољшање доступности здравствене заштите
- унапређење животног окружења
Реализоване активности Министарства здравља
Спроведено је низ активности за унапређење здравља и здравствене заштите Рома, кроз различите врсте пројекта и у сарадњи са многобројним партнерима:
- Пројектима за унапређење здравља Рома (164), које су реализоване кроз рад здравствених установа, од 2006. до 2008. обухваћено је 41 908 Рома. Успостављен је систем за праћење и евалуацију пројеката (урађен софтвер-праћење индикатора). У 2008. години одобрени су пројекти заводима за јавно здравље у сарадњи са ромским удружењима унапређења здравља сакупљача секундарних сировина, којима је укупно обухваћено 500 Рома.
- Пројекти процене хигијенско епидемиолошких услова у ромским насељима. Спроводили су их заводи за јавно здравље у сарадњи са ромским удружењима у 2008/09 години. Број ромских насеља са хигијенско епидемиолошком проценом је 228. Број обухваћених домаћинстава је 3297. Урађено је 876 ДДД третмана у насељима.
- Пројекат запошљавања здравствених медијаторки у сарадњи са ОЕБС-ом спроводи се од 2008.године са циљевима побољшања доступности здравствене заштите, здравља, нарочито жена и деце, нивоа информисаности о здрављу, смањења неједнакости. Укупно ради 63 жена-мајки. Оне повезују здравствени систем и Роме.
Укупан резултат њиховог рада 2008/2009.године, између осталог је:
- Евидентирано је 24125 породица, односно 87111 Рома
- Обезбеђена лична документа и здравствене легитимације за 4500 (5,16%) Рома
- Вакцинисано 3 936 деце (14,81%)
- Уписано 903 детета у школу
- Остварено здравствено осигурање за 2564 Рома (44,05%)
- Остварена лична документа за 1333 (36,25%)
- Остварена материјална помоћ за 567 Рома
Планиране активности Министарства здравља за 2010. годину
- Ангажовање 63 ромских здравствених медијаторки,
- Израда софтвера за извештаје здравствених медијатора у сарадњи са УНИЦЕФ-ом,
- Израда анализа хигијенско епидемиолошких услова у ромским насељима,
- Унапређење и очување здравља сакупљача секундарних сировина,
- Реализација пројеката за унапређење здравственог стања Рома,
- Даље развијање система за праћење и евалуацију,
- Јачање капацитета здравствених установа и невладиних удружења за израду пројеката и њихово праћење и евалуацију,
- Едукација здравствених радника у циљу повећања разумевања и боље комуникације са ромском популацијом.
|